Socijalne usluge za građane
Most još uvijek nije dostavio odgovore na pitanja SSSH. Tekst koji slijedi temelji se na predizbornom programu koalicije Mosta i Hrvatskih suverenista koji možete pronaći ovdje.
Most smatra da programi socijalne države trebaju biti učinkoviti, podizati životni standard, smanjivati nejednakosti, povezivati građane, te biti administrativno/upravljački provedivi i realistični. Smatraju da je potrebno povećati ulaganja u zdravstvenu skrb, zaštitu starih, nezaposlenih, obitelji i djece, te u borbu protiv siromaštva.
Četiri prioriteta Mosta za zdravstveni sustav uključuju dostupnost i učinkovitost primarne zdravstvene zaštite, bolnički sustav temeljen na izvrsnosti i sigurnosti, regulaciju rada i zaštita zdravstvenih djelatnika, te „značenje privatnog zdravstva“. Između ostaloga, Most želi povećati učinkovitost administrativnih i medicinskih procesa, poboljšati plaće i uvjete rada zaposlenih u zdravstvu, ali i smanjiti broj nezdravstvenog osoblja, te povećati opseg i kvalitetu provedbe preventivnih programa.
Ključnom pak drže reformu bolničkog sustava, koja bi trebala uključiti smanjenje ukupnog broja bolnica i broja zaposlenih u njima, uz istovremeno osnaživanje primarne zdravstvene zaštite s ciljem smanjivanja broja pacijenata koji se dijagnostički obrađuju i liječe u bolnicama.
„Aktivnosti modernizacije zdravstvenog sustava“ namjeravaju „planirati i voditi u suglasju s udrugama zdravstvenih stručnjaka“, ali ne spominju pritom dijalog sa sindikatima.
Namjeravaju razviti „sustav nagrađivanja i poticanja dodatnog rada zdravstvenih djelatnika koji postižu bolje rezultate“, te bolji raspored radnog vremena i odmora, praćenje učinkovitosti rada i redovitu i pravednu isplatu prekovremenih sati.
Most smatra da „kapacitete privatnog zdravstva treba staviti na raspolaganje građanima“, ali ne objašnjava konkretnije kako to napraviti.
Na području obrazovnog sustava, Most smatra da je potrebno njegovo značajno usklađivanje potrebama „ere digitalizacije“, između ostalog snažnijim uvođenjem STEM obrazovanja na sve razine, počevši od predškolskog odgoja. Sadašnju „dominantno predavačku nastavu“ žele zamijeniti „istraživački usmjerenom“, kako bi učenici više stjecali proceduralna znanja i vještine, a manje učili znanstvene činjenice i formule.
Smatraju potrebnim provesti Detaljnu i nepristranu analizu svih dosadašnjih obrazovnih reformi, te nakon toga donijeti odluku kojim smjerom ići dalje. Smatraju da je posljednja reforma uvedena u škole bez dijaloga i evaluacije te da se „pod krinkom promjena provela nasilna digitalizacija procesa poučavanja“. Nasuprot tome, Most se zalaže za „racionalno i kritičko uvođenje digitalnih tehnologija u procese podučavanja“.
Most planira znatna ulaganja u infrastrukturnu opremljenost škola, poboljšanje plaća i uvjeta rada učitelja i nastavnika, te dostupnost obrazovanja svima (kroz regulaciju cijena vrtića, besplatne udžbenike, prehranu i prijevoz i poboljšanje sustava stipendija).
Most posebnu pažnju pridaje rješavanju problema pomoćnika u nastavi, s ciljem da se njihova pomoć omogući svoj djeci kojoj je potrebna, te da se poboljšaju njihovi uvjeti rada (duži ugovor, veća plaća, pravo na materijalna prava iz kolektivnih ugovora…).
Most smatra da je jedna od najbitnijih demografskih mjera „garantirati svoj djeci pravo na vrtić ili drugu adekvatnu predškolsku skrb“. Kako bi to postigli, namjeravaju financirati plaće odgojitelja u vrtićima iz Državnog proračuna (kako bi se osigurali jednaki uvjeti za sve odgojitelje), uvesti obavezu sufinanciranja troškova boravka djece od strane jedinica lokalne samouprave u svim vrtićima (neovisno o osnivaču) ili kod dadilja, te utvrditi minimalne pedagoške standarde za djelatnost dadilje i sufinancirati programe cjeloživotnog obrazovanja za njih.